top of page
Ara
  • OLIFANT İçmimarlık

İçmimaride Art Deco


Art Deco stili 1925 yılında Paris'te ortaya çıkmıştır. Adını Paris'te gerçekleşen süsleme sanatlarının segilendiği bir sergiden almıştır.'Exposition Internationale des Arts Decoratifs et Industriels Modernes' (Uluslararası Modern Dekoratif ve Endüstriyel Sanatlar)

1920'li yıllardan 1960'lı yıllara kadar bu stil çok popülerken 60'lı yıllarda karanlık çağın etkisiyle popülerliğini yitirmeye başlamış.

Günümüzde art deco, maskulen izler taşımakta günümüze uygun mekanlarda uygulanmaktadır. Teknolojinin ilerlemesi, mimari malzemelerin çeşitliliğinin ve opsiyonunun artması ile günümüze uyarlanılmış daha çağdaş art deco tasarımlar ortaya çıkmaktadır.

Art deco stilini gözünüzde daha kolay canlandırabilmeniz için basit örnekler verecek olursak,

-Genellikle ana tema siyah beyaz olmaktadır. Geometrik çizgilerin, dairelerin, üçgenlerin, gotik süslemeler ile birarada kullanılmasında fayda vardır.

-Ana temanız Art Deco da siyah ve beyaz olmalıdır.

-Parlak zemin tercih edilmelidir. Örneğin, parlak granit art deco stili için ideal bir tercih olabilir.

-Eğer parlak zemin tercih etmeyi düşünmüyorsanız geometrik desenler içeren seramik kullanabilirsiniz.

-Yastık kumaşlarınız renkli ve çizgili olabilir. Koltuk seçiminizde ise daha lüksü çağırıştıran, soğuk renklerden oluşan kumaşlar tercih edebilirsiniz.

-Duvarlarda geometrik duvar kağıtları tercih edebilirsiniz veya duvarları sade bırakıp tablolarla renklendirebilirsiniz. Picasso tabloları güzel tercih olabilir.

-Hayvan postu halılar veya çizgisel desenlere sahip siyah beyaz halılar kullanabilirsiniz.

-Masa seçiminizde parlak krom ayaklar ve cam masa uygun olacaktır.

-Parlak ve aynalı aksesuarlar art deco stilinin olmazsa olmazıdır ve parlak krom ve pirinç metal avizeler, siyah aplikler ve abajurlar kullanmak art deco çizgisinde kalmanızı sağlayacaktır.

İyi Günler..

Olifant İçmimarlık ve Tasarım Stüdyosu

920 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page