top of page
Ara
  • OLIFANT İçmimarlık

İçmimaride Ergonomi

Güncelleme tarihi: 28 May 2020


İki ayrı kavram olan ergonomi ve tasarım aslında birbirini tamamlayan bir bütünün olmazsa olmazıdır. Ergonomi ürün tasarımında , mekan tasarımında, farklı amaçları hedef alan sistemlerin tasarımında ( çalışma yeri, sahne, restorant, hastane vs.) insan odaklılığını esas alan bir kavramdır. Yani ergonomiyi kısaca insan odaklı tasarım olarak açıklayabiliriz. Bu durumda ergonomi ve tasarımın esas aldığı şey 'İNSAN' olduğuna göre aynı amaca hizmet eden iki farklı kavram olduğunu söylebiliriz.

İyi bir içmimar mekan tasarlarken, o mekanın içerisinde kullanıcının yaşamını kolaylaştırması için ergonomi kurallarından faydalanmalıdır.

Ergonomi kuralları antropometri bilim dalını esas alarak belirlenir.

Antropometri tasarlanan ürüne veya mekâna ilişkin kullanıcının ihtiyaç duyduğu duyduğu donanımın, aygıtların, ve çevresinin tasarlanmasında etkili olan vücut ölçülerinin bilimsel ölçüm metotları kullanılarak saptanmasını amaçlar. Böylece ergonomi kuralları evrensel olarak belirlenebilir hale gelir.

Mesela bu görselde Antre alanında yapılabilecek eylemlerin antropometrik ölçülerinden bazılarını görüyoruz.

Ergonomi konusu çok uzun olduğundan sizi sıkmamak adına ve konuyu özetlemek adına mutfak ergonomisi başlığıyla sizlere ergonomiyi anlatmaya çalışacağım.

(Neufert )

-Tezgâh yüksekliği, zemin ile tezgâhın üst yüzeyi arasındaki ölçüyü ifade eder. Bu ölçü 90-95 cm olmalıdır.

-Tezgâh derinliği ise 60-65 cm olmalıdır. Bu ölçülerin bulunmasında mutfak ergonomisinin yanı sıra mutfaklarda kullanılacak olan ürünlerin standart ölçüleri de etkili olmaktadır.

-Alt dolap baza yüksekliği; çalışanın ayaklarının alt dolaba değmemesi için 3-4 cm içeriden ve 8-10 cm yüksekliğinde tasarlanır. Alt bazanın ıslanmadan dolayı deformasyona uğramaması için suya ve neme dayanıklı kolay sökülüp takılabilen elemanlardan yapılması gerekir.

-Alt ve üst dolap arası boşluk çalışma alanına göre değişmektedir. Alt dolap normal ise 40-45 cm, ait dolapta evye varsa 50-60 cm, alt dolapta fırın varsa 60-65 yapılabilir.

Kadınların erişebildiği maksimum yükseklikler:

-Uzun boylu kadınlar için 217 cm.

- Orta boylu kadınlar için 199 cm.

-Kısa boylu kadınlar için 182 cm.

Mutfakta Çalışma Ölçüleri

Özetle, özellikle Türkiye'de İçmimarlık mesleğinin dekorasyonculardan ve Mimarlardan farklı olduğu, İçmimarların işinin sadece tasarlamak değil insan yaşamını kolaylaştırmak olduğu bilincini biraz olsun verebilmek adına kendimizce Ergonomi konusunu sizlerle paylaşmak istedik.

Sevgiler..


6.257 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page